pondělí 6. února 2012

MapGen v3.0 - TAR mapy pro Locus

Před časem jsem i já podlehl tlaku okolí, že "in" je mít chytrý telefon. A protože veškeré mé virtuální věci fungují na službách Googlu, padla samozřejmě volba na telefon se systémem Android, konkrétně LG Optimus 2X. Tak tedy stručně a k věci - brácha mi doporučil vynikající mapovou aplikaci Locus, je použitelná i ve Free verzi, ale za ty peníze už jsem koupil i Pro. Dostupné jsou ale většinou jen základní mapy, takže dlouhodobý cíl byl jasný - dostat podklady z mapy.cz do Locusu.


Po delším vrtání se v podkladech a různých formátech (díky, Pavle!) jsem došel k závěru, že by mělo být celkem hodně snadné upravit MapGen tak, aby místo generování jednoho obrovského obrázku raději proložil čtverce, automaticky je správně pojmenoval a uložil do TAR archivu. Tento formát původně používala aplikace TrekBuddy, ale tu jsem nezkoušel - je možné, že by mapy vzala taky, ale není to jisté, ověřil jsem jen Locus Pro.

Mapy se tedy skládají ze čtverců 256x256px, kalibrace je generována opět automaticky a sedí perfektně. Všechny funkce jsou prakticky stejné jako v minulých verzích MapGenu, nová verze ale podporuje pouze TAR mapy, negeneruje tedy podklad pro OziExplorer. To možná časem zase dodělám, takto to bylo snadnější. Generování je odporně pomalé, zvláště, pokud použijete funkci resamplování PNG na méně barev. Ale přežít se to dá, aspoň to podporuje základní ideu stahovačů map - uložit si vždy jen malou oblast, v které se budeme pohybovat, ne do zásoby celou republiku.

K názvu vygenerované mapy se automaticky přidá číslo udávající zoom, takže je možné po zvolení rohů MapGen spustit např. jednou pro úroveň 13, pak 12, 11 a 10. Tím se vygenerují čtyři TAR archivy, které zkopírujete na kartu telefonu do složky /Locus/maps. Locus je při spuštění načte a rozezná jednotlivá zvětšení. Nový MapGen v3.0 (2890 kB) (již neaktuální - viz zde) je betaverze, asi se najde nějaký zádrhel, i když jsem ho úspěšně otestoval.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Zdravim, dokazal by tento program ukladat mapy ako 1 obrazok (nie po rozmeroch 256x256 px)? Resp, kde zmenit tento zakl. rozmer 256x256 px?

alpov řekl(a)...

Koukněte na http://blog.alpov.net/2012/01/mapgen-v25-novy-format-mapycz.html. Časem chci obě verze spojit do jedné.

Anonymní řekl(a)...

Zdravíčko. Psal jste "Locus je při spuštění načte a rozezná jednotlivá zvětšení". Chtěl bych se zeptat. Zkoušel jsem si uložit mapu jako 10,11,12,13. Když dám lupu tak mi to zoomuje jen digitálně a mapu je třeba přepnout ručně. Tak jsem se zeptat zda jsem něco spletl nebo špatně pochopil, či zda je třeba ještě něco nastavit.

Díky.

alpov řekl(a)...

Mělo by to fungovat... pokud jsou mapy správně nahrané, Locus ve správci map ukazuje seznam dostupných měřítek. Digitální zoomování mi to dělá jen když mám zamčené zvětšení - zamáčknutá ikona lupy se zámkem vpravo dole.

Menion řekl(a)...

uložte ty mapky ne přímo do Locus/maps ale například do Locus/maps/moje_tar_mapa ;)