sobota 26. ledna 2008

Bývalý NMT Nokia 720 (TMF-4)

Zkouškové sice úspěšně skončilo, ale jsem zcela zavalený prací na komerčních projektech, takže na bastlení nezbývá mnoho času. Během letmého úklidu jsem v nižších vrstvách svého nepořádku našel rozbastlenou verzi bývalého NMT "mobilního" telefonu Nokia 720, typové označení TMF-4. Koncem minulého léta, když jsem ještě měl trochu času, jsem jej začal přebudovávat na rádiový experimentík, který by měl pracovat v radioamatérském pásmu 70cm + PMR + sdílenky na 448MHz.

Telefon TMF-4 jsem objevil levně na Aukru. Odstranit duplexer bylo dílem okamžiku, nalezení dokumentace se také po delším hledání zdařilo. Protože úprava procesorové desky je nereálná, rozhodl jsem se k vyvedení všech potřebných signálů na kousek kuprextitu. Procesorovou část čtyřvrstvé základní desky jsem odříznul a pomocí brusky se dostal k vnitřní vrstvě (druhá shora), která obsahovala vyvedené signály od jednotlivých částí telefonu (syntézy RX a TX, přijímací část, PA, měření SWR). Výsledek jsem zapatlal čínskou pistolkou.

Syntéza je řešena s využitím hybridních oscilátorů od muRaty, ke kterým se mi nepodařilo sehnat dokumentaci. Experimentováním jsem došel k nejnižší možné použitelné frekvenci cca 431,5MHz. Pro PMR a sdílenky s rezervou dostatečné, pro převáděčový provoz na 70cm ne. Další hraní si s tímto torzem telefonu se odkládá na období, kdy budu mít víc času. Už aby to bylo. Kromě zvládnutí programování PLL (to by neměl být problém) je nutné především doplnit vstupní filtr a přepínač RX/TX - po zkušenostech z vývoje radiomodemu na fakultě se rozhodně nepohrnu do PIN přepínače, láká mě spíš zaexperimentovat s levnými mikrovlnnými přepínači Hittite.

Na Aukru se mi teď podařilo zakoupit podobný kousek, BNH-1C. Kromě procesorové části vypadá zapojení ostatních bloků úplně stejné jako u TMF-4, takže až zničím první, mám si s čím hrát dál. Navíc je BNH-1C krásně zachovalá, vypadá jako nová. To TMF-4 byla evidentně někde na deštíčku, je pěkně zkorodovaná - ale funkční, pokud šlo posoudit.

7 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Zdravim, mam na predaj 2x MMT Stanice NOKIA. venox@zoznam.sk

Anonymní řekl(a)...

zdravím,řeším tet podobní problem a mam problem se softem pro PMR

Anonymní řekl(a)...

zdravím mam doma tu samou nokii jak mate vy ve svem článku a chtela bych se zeptat jelikož si na upravu sama netroufám zdali by ste mi mohl pomoci vy? Děkuji

Anonymní řekl(a)...

Ahoj, mám dvě Nokie 720, kompletní a funkční a k tomu ještě vozidlovou verzi Dancala 7025. Bylo by možné poskytnout dokumentaci na mejl mkbrno@gmail.com? Odkaz z článku bohužel vzal za své.
Díky moc.
Martin

Anonymní řekl(a)...

Ahoj, jasně, dokumentaci jsem nahrál na http://www.uloz.to/9741205/nokia720-tmf4-zip.

Anonymní řekl(a)...

Zdravím podařila se přestavba ? pokud ano prosim na mejl nejake poznatky jelikož se chci do přestavby take pustit a nenalezl sem nikde návod děkuji 5.12.2008@centrum.cz

alpov řekl(a)...

Nikdy jsem to pořádně nedodělal, v dnešní době je to spíš už na hraní, až bude potřeba, tak asi půjde na součástky. Nějaké návody publikovali radioamatéři, ale jestli jsou ještě po netu dostupné fakt nevím.