sobota 22. září 2007

Konstrukce přijímače JUMA-RX1

Po dlouhém hledání a vybírání vhodného přijímače, který by byl dalším stupněm po homodynu OK1FCB, ale zároveň obsahoval dostatečnou dokumentaci, abych ho jako (relativní) VF začátečník zvládnul, jsem se rozhodl pro finskou konstrukci JUMA-RX1. Stručně řečeno: chodí nádherně.

Těžko sehnatelné SMD indukčnosti jsem nahradil klasickými miniaturními tlumivkami, širokopásmový transformátor na vstupu je navinutý na feritu BN-43-2402 z GESu. JFET pro AGC ani jeho snadnou náhradu jsem u běžných dodavatelů v ČR nesehnal, nakonec jsem ho nahradil tranzistorem J177 v klasickém TO92 z TME.

Drobné komplikace byly s krystalem na DDS, obyčejný z GME se mi nepodařilo doladit na požadovaný kmitočet. Nakonec jsem v místním obchodě sehnal krystal od jiného výrobce, který již chodil bez problémů. Jako rotační enkodér jsem použil typ RE30S z GME. Jedná se o pěkný šmejd, po půlhodince ladění prakticky přestal lupat, vikle se a dost zakmitává. Ale zatím jakž takž funguje.

Nastavení je celkem snadné, AGC lze tipnout sluchem, střídu LO buď podle silné stanice, prolézající ze 40m na 80m pásmo nebo lépe pomocí generátoru, frekvenci oscilátoru DDS čítačem.

Jediné, co lze přijímači vytknout, je slušné vyzařování. Na frekvenci LO cca -40dBm, to bych mu ještě odpustil. Jenže kromě toho všechny sudé harmonické od LO do asi 800MHz, některé s úrovní i -50dBm, to už je dost strašné. Přes veškerou snahu se mi je nepodařilo odstranit, vznikají zřejmě na směšovači 74HC4052. Kamarád se teď do Jumy také pouští, takže za pár týdnů se dozvím, jestli je vyzařování problém konstrukce nebo mé nešikovnosti.

Přijímač jsem zabudoval do krabičky ze starého dataswitche, rozměrově ideální, jen trochu děravé, ale to překryly popisky. Digitální ladění je suprové, selektivita odpovídá složitosti konstrukce, nepříjemná je hlavně vlastnost, že přijímač bere obě postranní pásma, ale to z principu dělají všechny homodyny. Pokud není pásmo extra plné, není to vážný problém.

Modul DDS má možnost odskoku 700Hz, už pomalu plánuji vytažení LO a několika řídicích signálů z RX1 do druhé krabičky, která by obsahovala několikawattový PA a elbug, aby se to celé dalo použít i jako QRP CW transciever.

Žádné komentáře: