pondělí 16. prosince 2024

Oprava displeje mikrovlnky

Naší vestavné mikrovlnce se odporoučel displej. Pěkně pomalu a postupně pohasínaly různé segmenty, jiné zase začínaly svítit když neměly. Na fotce přiložené níže je to vidět trochu, ale živě při odpočtu na minutce to vypadalo opravdu jako koukat na Matrix.

Displej je klasická multiplexovaná sedmisegmentovka a k ní hromada symbolů. První podezření padlo na tranzistory ve společných anodách, příp. na mikroprocesor ovládající katody. Výměna tranzistorů nepomohla, až pohled osciloskopem odhalil hnusné rozmáznuté signály o neurčitých úrovních tam, kde vše mělo být digitálně čisté. Viník nalezen - opravdu je to ten LED displej! A to jsem donedávna tvrdil, že tato technologie je nezničitelná.

Náhradní kus typ MLS-54010BSC1-T19.5 je nesehnatelný. Nová vestavná mikrovlnka stojí kolem osmi tisíc. Takže jasná volba, to opravím.

Části displeje ješte fungovaly, takže se z toho dalo reverznout zapojení jednotlivých segmentů. Nakreslit schéma a následně plošný spoj pro klasické sedmisegmentovky a hromádku LEDek okolo byla práce na chvíli, stále používám Eagle, který umožňuje vložit do jedné vrstvy BMP obrázek, který jsem získal tak, že jsem displej protáhl skenerem na 300dpi, zvýšil kontrast a zkonvertoval do dvou barev. Plošňák šel do JLCPCB a já si pomalu začal hrát s krytem.

Výroba krytu byla docela komplikovaná. Základní motiv jsem získal vektorizací skenu displeje v Inkscape, následně jsem kolem jednotlivých symbolů doplnil vymezovací prostory a vyexportoval do SVG v několika variantách - symboly a okénka pro displej, symboly tlustou čarou a okénka pro displej, vymezovací prostory, inverzí vymezovací prostory.

Základ krytu je vytištěný na 3D tiskárně, pro sesazení předloh používám OpenSCAD. První dvě vrstvy jsou plné, tištěné červeným PLA, které je tak akorát průsvitné. Následně změna barvy na černý PLA, dvě vrstvy symbolů tlustou čarou a pak už do výšky cca 8mm vymezovací prostory. Vytisknout rovnou detail symbolů nelze, 3D tiskárna nemá dostatečnou jemnost. Proto jsem symboly vytiskl na klasické laserové tiskárně na samolepící průhlednou fólii (Rayfilm R0400), pro dosažení lepšího kontrastu dvakrát slepenou přes sebe. Na ni pro zvýšení mechanické odolnosti dávám ještě samolepící matnou fólii pro laminaci za studena (Rayfilm R0893).

Složité, že? Ale výsledek stojí za to. Takže skladba od vršku je následující: laminovací fólie, 2x průhledná fólie s vytištěným jemným motivem symbolů, 2 vrstvy červený PLA plné, 2 vrstvy černý PLA s tlustými symboly, vymezovací prostory. Následně se ukázalo, že do vymezovacích prostorů je vhodné doplnit difuzory, aby se světlo z LED lépe rozprostřelo po symbolech. Ty jsou vytištěny z předlohy inverzích vymezovacích prostorů pomocí čirého PLA se 100% infillem.

Celá konstrukce je obalena černou elektrikářskou páskou, která zajistí, že světlo neproniká kam nemá. Zároveň vyřešila přichycení krytu k DPS. Pak už stačilo jen displej osadit do správné výšky na původní plošný spoj ovládacího panelu a vše zkompletovat. Kupodivu jsem nepopletl žádné segmenty, takže jsem nemusel škrábat DPS a předrátovávat. Místo 3mm LED jsem na DPS osadil SMD velikost 0805, lépe se s tím pracovalo.

Mikrovlnka je jako nová! Tedy až na červený displej místo bílého a maličko horší kontrast. Zejména dvojtečka mezi sedmisegmentovkami se nepovedla, chtělo to víc místa a více svítivé LED diody... ale hlavně, že funguje! Zde je archiv s Eagly a různými mezikroky v Inkscape, OpenSCAD a PrusaSliceru. Asi to nikdy nikdo nevyužije, ale co kdyby ;-)